Park Krajobrazowy Dolina Baryczy i rezerwat Stawy Milickie.

Stawy milickieNasze gospodarstwo agroturystyczne położone jest w północno-wschodniej części Dolnego Śląska, na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy o powierzchni 87 tys. ha. Składają się nań wielkie kompleksy leśne i stawowe, unikatowa fauna i flora oraz bogactwo krajobrazów. Zamieszkuje tu ponad 270 gatunków ptaków, w tym tak rzadkie, jak m.in. : bąk, zausznik, czapla purpurowa, bocian czarny, perkoz rdzawoszyjny, żuraw i orzeł bielik. W celu ochrony tych szczególnie cennych i rzadkich gatunków ptaków powstał na terenie Parku znany rezerwat ornitologiczny "Stawy Milickie". O jego randze świadczy fakt, że znalazł się w programie ONZ Living Lakes jako jeden z 13 unikalnych obszarów wodnych na świecie, obok takich miejsc jak Morze Martwe, Bajkał czy Jezioro Bodeńskie. Rezerwat jako siedlisko wielu rzadkich i zagrożonych gatunków ptaków, został też objęty Konwencją RAMSAR chroniącą obszary podmokłe ważne w skali świata. Jednak Stawy Milickie to nie tylko rzadkie ptaki, są one ostoją wielu gatunków płazów i ssaków. Wśród roślin znajdziemy tu zarówno malutką paproć wodną Salwinię pływającą, jak również niezwykle rzadkiego Długosza królewskiego, potężne dęby, graby i bagienne olchy. Na terenie parku Dolina Baryczy oprócz "Stawów Milickich" istnieją jeszcze trzy rezerwaty: Wzgórze Joanny, Olszyny Niezgodzkie i Radziądz. Wyjątkowość i piękno Doliny Baryczy wspaniale pokazuje film p. Artura Homana "Rytmy Natury w Dolinie Baryczy". Park przecinają liczne szlaki turystyczne, piesze, rowerowe, konne oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne. Istnieją fantastyczne warunki do uprawiania nordic walking'u i rajdów rowerowych i pieszych. Coraz większą popularnością cieszą się spływy kajakowe Baryczą oraz coroczne imprezy promujące miasto i region, takie jak "Święto Karpia Milickiego" i "Dni Ziemi Milickiej".

Zabytki Milicza i okolic, trasy turystyczne, ciekawe miejsca.

W okolicy znajduje się wiele zabytków, od prehistorycznych obiektów archeologicznych po zabytki architektury w oddalonym o 6 km Miliczu, oraz okolicznych miejscowościach. Między innymi ruiny zamku książąt oleśnickich (XlV w.), piękny pałac Maltazanów (XVIII w.) wraz z otaczającym go parkiem w stylu angielskim czy Kościół Łaski (XVIII w.) w Miliczu. Urokliwy zameczek myśliwski na Wzgórzu Joanny jak i zasługujący na szczególną uwagę pałac w Mojej Woli (XlX w.), będący jednym z dwóch obiektów w Europie, którego oryginalna elewacja została w całości wykonana z kory dębu korkowego. To tylko jedne z najbardziej znanych zabytków. Przemierzając okolicę, natkniesz się na małe dworki, zagubione wśród zieleni stare kapliczki, zapomniane cmentarze, linie okopów wojennych z czasów ll wojny światowej czy prehistoryczne grodziska. Zwiedzając okolicę, nie można pominąć ostoi Konika Polskiego, gdzie żyje na wolności ponad 40 koników tej starej rasy. Naszą wieś oplata sieć tras rowerowych, pieszych i konnych o różnym stopniu trudności. Ze względu na atrakcyjne położenie na terenie parku i rezerwatu, stanowimy doskonałą bazę wypadową na krótsze i dłuższe wypady w teren nie tylko dla turystów, ale także dla ornitologów, przyrodników czy fotografów. Od większości najciekawszych i najcenniejszych miejsc, dzieli nasze gospodarstwo od kilku do kilkunastu kilometrów.

Agroturystyka, okolice gospodarstwa, produkty regionalne.

W okolicy są gospodarstwa oferujące jazdy konne i przewozy bryczką. Niedaleko jest również eko-pasieka w której można podziwiać ozdobne ule i architekturę związaną z pszczelarstwem oraz kupić miód. Gospodarstwa ekologiczne oferują zdrową żywność oraz produkty regionalne i rękodzieło. W licznych sadach oddalonych o kilkanaście minut spacerem, kupisz pyszne jabłka, brzoskwinie lub wiśnie które możesz sam zerwać prosto z drzewa. Nie brakuje też plantacji czarnej porzeczki, truskawek i pysznych malin. Piękne okoliczne lasy, bogate w owoce runa leśnego i grzyby, hojnie obdarują Cię swym bogactwem. Wędrując po okolicy będziesz sycić się przepięknymi widokami (zapraszamy do obejrzenia naszej galerii), dziewiczą przyrodą i ciszą. Poznasz miejsca które oczarują Cię swoim urokiem i niepowtarzalnym klimatem o każdej porze roku. Poczujesz smak i zapach czystego powietrza, nigdy nie zatrutego przemysłem i spalinami. Odnajdziesz tu spokój,a w tym spokoju... siebie.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć. Gości przyjmujemy cały rok!

Turysto, przeczytaj zanim odwiedzisz rezerwat i park krajobrazowy.

Rezerwat "Stawy Milickie" to wyjątkowe miejsce, stworzone by chronić to co cenne i unikalne, uszanuj spokój tego miejsca i jego mieszkańców. Poruszając się po terenie rezerwatu bezwzględnie ZACHOWAJ CISZĘ, zadbaj też o właściwy ubiór, unikaj jasnych oraz jaskrawych kolorów, które nie występują w naturze. Gwarantujemy że dużo więcej zobaczysz nie płosząc swoją obecnością mieszkańców rezerwatu. NIE ŚMIEĆ, zabieraj ze sobą to co przynosisz, papierek po batonie waży mniej niż piórko :) Wyrzucaj śmieci tylko w oznaczonych do tego celu miejscach. Na terenie rezewatu poruszaj się tylko wyznaczonymi trasami, unikniesz kontroli strażników i mandatu.